Generation Brexit

Po co komu Unia?

by
Slawomir Fejfer
Slawomir Fejfer | Sep 15, 2017 | in Polski punkt widzenia

Wielu Polaków czuje się niepewnie. Nie ma pewności co do jutra. Unia Europejska otworzyła przednami całą Europe, a my z tej szansy skorzystaliśmy. Teraz jesteśmy ważnym ogniwem Brytyjskiej ekonomi, ale też społeczęstwa. I jakżebardzo niedocenianą, demonizowaną. Nasze dzieci chodzą do brytyjskich szkół, asymilują się,poznają nowych przyjaciół i przy okazji propagują Polskę jako kraj ich rodziców. Niektórzy brytyjscy politycy mówią o specjalnych relacjacj polsko-brytyjskich. Ale te relacje powinny być prowadzonę jak równy z równym, a nie na zasadzie mistrz-uczeń. A wielu brytysjk establishment, tak właśnie traktuje współczeną emigracje. Jesteśmy obecni w większośi miast,miasteczek Wielkiej Brytani. Pracujemy od najniższych do najwyższych stanowisk..ale dalej nikt nie prowadzi dialogu z Polonia- o naszych problemach,pomysłach na ulepszenie lub uzdrowienie stosunków. Brexit otworzył puszke Pandory. Ataki rasistowski to szara rzeczywistość. Wielu Polakó już wyjechało, wielu jeszcze wyjedzie, ale jeszcze wiecej zostanie. Bo czują się częścia tej społeczności, tu czują się u siebie.  Oni w Polsce, będa imigrantami. Dlatego nazleży się zastanowić jak im pomoć. A tego chęci od wladz polskich, a przedewszystkich od władz brytyjskich nie widzać. 

Unia to nie tylko twór polityczny, czy gospodarczy, ale najważniejesze Unia to MY-mieszkańcy Europy. Pracujemy, mieszkamy, płacimy podatki. Czemu cały czas akurat w tym przypadku Wielka Brytania nam nie ufa? Dlaczego nie mamy prawa głosu? Dlaczego my nie mamy prawa zdecydować kto będzi najlepiej Nas reprezentować w parlamencie? 

Co bedzie po Brexicie, czy wogóle dojdzie do tego? Tego nikt nie wie. Czy Wielka Brtania przeżyje tą decyzje, to jest bardzo dobre pytanie. Co się stanie ze  Szkocją, Walią i Irlandią Północną- krajami które najbardziej ucierpią na wstąpieniu z Uni? Może dojdzie do rozpadu królestwa?

Petycja: https://you.38degrees.org.uk/petitions/give-r...for-eu-citizens

 

Roch Dunin-Wąsowicz Sep 18, 2017

Dzięki za wpis Sławomirze. Co to za petycja? Co Polacy i inni Europejczycy mogą Twoim zdaniem zrobić w kwestii Brexitu?

Reply 2

Slawomir Fejfer Sep 19, 2017

Cześć Roch. Przedewszystkim jako imigranci nie powinniśmy się podawać. Wielu z Nas mieszka w UK od lat i uważam, że powinniśmy mieć prawo glosowania w wyborach. W końcu MP reprezentują także Nas, ale my nie mamy żadnego wpływu na to kto to będzie. Może wreszcie czas to zmienić? Obecna sytuacja pokazuje, że Brexit nie będzie pozytywny dla migrantów z UE. Ale to właśnie teraz zależy od Nas, aby do tego nie doszło. Możemy bądź udział w marszach,pisać petycje,organizować grupy nacisku,brać czynny udział w życiu społecznym i politycznym. Zapisywać się do partii politycznych i naciskać na kwestię ochrony migrantów z UE. Ja należe do LibDems od ponad 2 lat, ale to dopiero referendum dało mi motywację, żeby być bardzo aktywnym w partii. Prawdopodonie woelu potrzebuje przykładu, żeby coś zmienić. Ja na przykład byłem kandydatem do Rady Shropshire. Pozdrawiam

Reply 2

Roch Dunin-Wąsowicz Sep 19, 2017

A com LibDems proponują Polakom i innym Europejczykom?

Reply 1

Slawomir Fejfer Sep 21, 2017

Kiedy przystępowałem do LibDems, nie było jeszcze mowy o Brexicie. Ale już wtedy to była partia, która mówiła otwarice pozytywnie o emigrantach z UE. Przedewszystkim oferują nam zachowanie Naszych praw. Nawet wielu czołowyk polityków LibDem otwarcie chwali imigrantów z UE, w tym i z Polski. Może się myle, ale chyba tylko Green i LibDem otwarcie, w pełni krytykują Brexit, a w związky z tym i niepewnośc jutra w kwesti Europejczyków. Jestem fanem UE jako federacji regionów. Nie lubie koncepcji Europy Państw. Bo co identyfikuje Nas jako Polaków? Historia? Duża część młodizeży nie zna wlasnej histori. Język? Ja mówi w 2. Ale na zawsze będę pamiętał lasy i jeziora suwalszczyzny. Nie tęsknie i nie tęskniłem za Polską, tęsknie czasami za moimi rodzinnymi stronami. Ale teraz TU jest mój dom i będe walczym o to, aby nie być obywatelem drugiej kategori m.in. po to ta petycja. Dlatego bardzo bym prosił podaj ją dalej.

Reply 2

View all replies (3)

Anastasia Hale Jun 13, 2018

I have google translated it - this is true!!

Reply 1

Share